Zakład Pielęgniarstwa Geriatrycznego
Wydział Nauk o Zdrowiu
Zakład Pielęgniarstwa Geriatrycznego
Wydział Nauk o Zdrowiu
×

Historia

W 2002 roku powstał Zakład Geriatrii Klinicznej, następnie przekształcony w Klinikę Geriatrii. W 2021 r. nazwę jednostki dostosowano do realizowanych zadań dydaktycznych, ukierunkowanych głównie na studentów kierunku pielęgniarstwo. Tym samym nazwę jednostki zmieniono na Zakład Pielęgniarstwa Geriatrycznego.

Zakład jest usytuowany w tzw. Kampusie Lindleya, na terenie Szpitala Dzieciątka Jezus Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, przy ulicy W. Oczki 4 w Warszawie.
Od 2002 r. Kierownikiem nowoutworzonej jednostki, w strukturach Wydziału Nauk o Zdrowiu był prof. dr hab. med. Krzysztof Galus. Od 2015 r. funkcję p.o. kierownika Zakładu pełniła dr n. med. Katarzyna Broczek, którą zastąpił w 2021 r. dr hab. n. med. Łukasz Czyżewski.

Dr hab. n. med. Łukasz Czyżewski ma specjalizację z pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki, pielęgniarstwa nefrologicznego, a obecnie jest w trakcie specjalizacji z pielęgniarstwa geriatrycznego. Pełni również funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie pielęgniarstwa. Docent dotychczas zatrudniony był w Zakładzie Pielęgniarstwa Nefrologicznego WNoZ WUM.

Od 2006r. w Zakładzie jest zatrudniona na stanowisku adiunkta dr n. med. Elżbieta Kozak-Szkopek, specjalista chorób wewnętrznych i geriatrii, konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii.

W historii swojej działalności Zakład współpracował z międzynarodowym Instytutem Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie i Instytutem Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie w realizacji prowadzonych przez te Instytuty następujących programów badawczych:

  • Genetyczne i środowiskowe czynniki długowieczności polskich stulatków.
  • Międzynarodowego programu: „Genetics of Healthy Aging”.
  • Polsenior – aspekty medyczne, psychologiczne, socjologiczne i ekonomiczne starzenia się ludzi w Polsce.

W latach 2017-2020 w Klinice realizowany był Projekt „Indoor and Outdoor NITICSplus Solution for Dementia Challenges” (IONIS) w ramach programu AAL (Active and Assisted Living Programme), finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).